Kossuth Müzesi (Macar Evi)


KOSSUTH MÜZESİ (MACAR EVİ)

 

Macar evi olarak bilinen Kossuth müzesi 1982 yılından beri ziyarete açık bir müzemizdir. 
Macar anayasasının taslağının hazırlandığı bu evde 1850-51 yıllarında Macar özgürük savaşçısı Lajos Kossuth yaşamıştır. 
Osmanlı İmparatorluğu'na sığınarak bu evde ailesi ile birlikte 1 yıl kadar yaşayan Lajos Kossuth Türkçe bir gramer kitabı da yazmıştır. 

Müzede yazdığı gramer kitabının fotokopileri, müzik aletleri, tütün kıyacağı, tabaka gibi objeler, 18. yy'dan kalma bir piyano, porselen yemek takımları ve Budapeşte’nin eski fotoğrafları ile klasik Türk evine ait etnografik eserler görülebilir. 

2 katlı ve 7 odalı müze-ev, bahçe içindedir ve sokağa penceresi yoktur. Selamlık bölümünün bulunduğu birinci katta yemek odası, yatak odası ve çocuklara ait bir oda ile çalışma odası yer alır. Odaların içerisinde yerli dolaplar, yüklükler, şömine, oyma şerbetlik, raflar ve sedirler bulunmaktadır.

Lajos Kossuth: 
1849'da ülkesinin bağımsızlığını ilan eden kişi ve ilk cumhurbaşkanıdır, Avusturya'ya karşı verilen savaşı Rusya'nın Avusturya yanında savaşa girmesi üzerine kaybetmiş ve Kütahya'ya sürgün edilmiştir. 1851 yılında bir Amerikan Savaş gemisi ile ülkeyi terkedene kadar bu evde yaşamıştır. Macar Özgürlük Savaşı'nın yıldönümünde müzede düzenlenen törenle anılmaktadır. 

 

kütahya macar evi müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

 

kütahya macar evi müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

kütahya macar evi müzesi ile ilgili görsel sonucu

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklıdır. kutahyada.net | 2016