Kent Tarihi Müzesi

KENT TARİHİ MÜZESİ

 

Anadolu coğrafyasını yurt edinmiş nice uygarlıkların mirasını barındıran tarihi kentlerden birisidir Kütahya. 1993 yılında Avrupa Diploması Ödülünü, 2000 yılında Avrupa Konseyi Onur Bayrağı Ödülünü, 2010 yılında Tarihi Kentler Birliğince Prof. Metin Sözen (Çekül Vakfı Başkanı) adına konulan Büyük Ödülü alarak haklı bir gurur edinmiştir. İlkler kenti olmasının yanı sıra Kuruluşun ve Kurtuluşun kentidir Kütahya. 

Kent Tarihi Müzesi’nde;

Zemin Katta;  Tarih öncesi dönemden başlayarak, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait bilgi ve belgeler, fotoğraflar yer almaktadır. Burada fotoğraflarla Kütahya, Kütahya’da ilkler, Kütahya’da basılan sikkeler, yapılan kazılar, Aızanoı antik kenti, Kütüphaneci ve öğretmen Mustafa YEŞİL ve öğrencilerine ait fotoğraf, Kütahya’nın 1930’lu yıllarına ve günümüzdeki değişimlerine ait fotoğraflar yer almaktadır.

 1.Katta; Kütahya’da kaybolmaya yüz tutan mesleklerden olan demirci, bakırcı, kalaycı, keçeci, sepetçi, dülger, bıçakçı, semerci, nalbant, saraç, kunduracı gibi meslek gurupları, bölümler halinde mankenlerle ve fotoğraflarla canlandırılmış kullandıkları alet ve edevatlar dükkânlarda sergilenmiştir. 

 2.Katta; Kütahya’da günlük hayattaki ev yaşamı, kına, kadınların günlük oturma odası, yatak odası, erkeklerin sohbet ettiği selamlık, mutfak, kadınların uğraşı olan halı dokumacılığı, orta mekânda giysilerin tanımlandığı panolar, konaktaki odaların iç mekânları ve günlük hayat canlandırılmıştır. (Gelin, düğün, kına, selamlık, giysiler, yatak odası, mutfak ve halı dokumacılığı vs.) Bahçede;  Çini Sanatının merkezi olan Kütahya’nın geleneksel ata sanatının üretim aşamaları, hammaddeden kalıplara, çarkta yapımından, desenleme ve sırlamaya, tahririnden fırınlamasına ve son haline kadar tüm aşamaları yer aldı. 

 

kent tarihi müzesi ile ilgili görsel sonucukütahya kent tarihi müzesi ile ilgili görsel sonucu

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklıdır. kutahyada.net | 2016